Największe święto chrześcijan – Wielkanoc (Pascha). Jest to święto ruchome. Termin Wielkanocy jest ruchomy, powiązany jest z fazami księżyca i ruchem rocznym słońca.   Astronomiczna wiosna (równonoc wiosenna) rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej pierwszej niedzieli, która i jest terminem Wielkanocy. Np. w tym roku pełnia księżyca wypada na dzień 25 marca, więc najbliższa niedziela 31 marca jest terminem Wielkanocy.

W prawosławiu sprawa terminu Paschy bardziej się komplikuje. Cerkiew posługuje się kalendarzem juliańskim. Ustalenie terminu Wielkanocy wymaga dość skomplikowanych zabiegów. Dostępna  jest  tabela wyznaczania prawosławnej Paschy wg kalendarza gregoriańskiego. Aby dokonać wyznaczenia daty należy wykonać kilka obliczeń. Jest to jednak pewne utrudnienie. Wielkanoc prawosławna bywa w 30% razem z katolicką. Najczęściej występuje różnica 1 tygodnia w około 45%. Różnica 5 tygodni (tak jest w tym roku) zdarza się w 20%, a różnica 4 tygodni zaledwie w 4%. Różnica 2 i 3 tygodni nie bywa wcale.

Postanowiłem tabelę przenieść do programu Excel i tam stworzyłem może dość skomplikowaną ale skuteczną funkcję . Jak ona jest skomplikowana? Oto jej treść:

=INDEKS(C5:I23;WYSZUKAJ.PIONOWO(MOD(H25;19);A5:B23;2;FAŁSZ);WYSZUKAJ.POZIOMO(MOD(H25;28);C3:AD4;2;FAŁSZ))

Teraz wystarczy wpisać rok i natychmiast mamy datę Paschy i pochodnych ruchomych świąt tego roku. Zamieszczam poniżej stworzoną przeze mnie metodę. Można również pobrać ją  na swój komputer  klikając na ikonę.

b

kliknij na ikonę, aby otworzyć tabelę

kliknij na ikonę, aby pobrać tabelę