Ten tytuł sugeruje dla wielu znany program z TV1. Postanowiłem przypomnieć znaną dla wielu starszych czytelników melodię, dokładniej marsz. Bywał on często grany przez muzykantów weselnych podczas wyjazdu do ślubu. Melodia piękna i znana, ale czy tytuł też. Muzykanci znali go. Otóż marsz ten ma długą historię sięgającą XIX wieku. Początkowo marsz był związany z wojskowymi ceremoniami pogrzebowymi wykonywany w czasie pogrzebów żołnierzy, którzy zginęli w boju. Jednak z czasem marsz „Tęsknota za ojczyzną” zaczął symbolizować nie tylko wojenny smutek, ale ogólne uczucie tęsknoty i nostalgii za rodzinną ziemią.  Dopiero jednak uzyskał popularność podczas wojny rosyjsko-japońskiej. Był grany przez orkiestry wojskowe podczas pożegnania żołnierzy wyjeżdżających na front.

Znaczenie marszu zawiera się w jego możliwości wywoływania głębokich emocji wśród słuchaczy.

W II Rzeczypospolitej ten marsz był na tyle popularny, że uzyskał niebywałą rangę.

    28 października 1924 Minister Spraw Wojskowych zatwierdził marsz według kompozycji Henryka Melcer-Szczawińskiego, jako “Marsz dla generałów”. Marsz ten wykonywany jest przez wiele zespołów pod tytułem “Tęsknota“.

Z czasem marsz przewędrował i na uroczystości weselne, gdzie też występują głębokie emocje związane z pożegnaniem pewnego okresu życia i często miejsca dotychczasowego życia. Teraz w epoce Internetu i YouTube w każdej chwili możemy posłuchać tej znakomitej melodii. Jest tak wiele różnych aranżacji tego marsza i wielu różnych wykonawców. Życzę przyjemnego posłuchania marsza „TĘSKNOTA”.

Oto linki do kilku wersji tego utworu:

Marsz Tęsknota – weselny marsz kawalerski, Akordeon – YouTube

Marsz Tęsknota – YouTube

Марш Тоска по Родине, запись 1906 года | Марш Русской Императорской армии – YouTube

Тоска по Родине (Старинный марш) (Ноты, фортепиано, баян) (piano cover) – YouTube