Na sopkach Mandżurii - marsz
Dziennik działań wojennych 14-go Jamburskiego ułańskiego pułku
4.08.1915 r.
Około godz. 20.00 3-go sierpnia pułk ze wsi Augustowo przybył do wsi Malinowo, gdzie przebywał do wieczora 4 sierpnia. O godz. 19.40 otrzymano rozkaz przejść w składzie I-ej brygady w rejon Strabli do działalna prawej flance piechoty rozmieszczonej na południowym brzegu rz. Narew.
5.09.1915 r.
Około godz. 1.00 w nocy brygada podeszła czołem do kolejowego mostu koło wsi Łyse, a główne siły do budki dróżnika, która jest na północ od mostu. Tu się wyjaśniło:
- (4-ty armijny korpus)odchodzi na nową pozycję wzdłuż torów kolejowych na linii Brześć-Białystok przysuwając się prawą flanką do rz. Narew w okolicy wsi Łyski i przerzucając część rezerw na lewy brzeg rzeki
- W rejonie wsi Samułki Niemcy
- Most kolejowy bez pełnego pokrycia i dla konnicy możliwy do przejścia tylko pojedynczo i zarządzeniem sztabu IV-go Armijnego korpusu przygotowany już do wysadzenia.
- W rejonie dworu pańskiego Strabla jest prom i konny bród
- Na północnym brzegu rz. Narew na froncie wyznaczonym dla naszej brygady działają 8-mej Kawaleryjskiej dywizji. Przejście całej brygady w takich warunkach okazało się niemożliwe. Postanowiono wysłana lewy brzeg rz. Narew po jednym eskadronie zwiadowczym dragonów i ułanów, a główne siły mają oczekiwać do świtu koło budki dróżnika, a potem koło wsi Korpacze przejść mostem w rejon wsi Plutycze. Tam działać w zależności od sytuacji. Pod dyspozycję oficera saperów, który miał przygotować wysadzenie mostu kolejowego, przekazano materiały wybuchowe pułkowego saperskiego oddziału (rotm. Flakobergera). Za pomocą środków pułkowego saperskiego oddziału były wysadzone mosty i wiadukt na odcinku torów kolejowych na północ od mostu do drogi Baranki-Zimnochy.
Na zwiad został wysłany 3-ci eskadron celem rozpoznania położenia przeciwnika w rejonie wsi Łapcie i Mulawicze. Około godz. 6.00 pułk razem z dragonami przybył w rejon na wschód od wsi Plutycze. Przeciwnik otworzył ogień artyleryjski. Pociski kładły się koło mostu kolejowego i pomiędzy torami kolejowymi a wsią Plutycze. Nasza piechota już zajęła wyznaczoną jej pozycję wzdłuż torów kolejowych. Otrzymałem rozkaz wysłać jeszcze jedną eskadrę na zwiad w rejon wsi Mulawicze, Łapcie, Husaki i osłonić wycofanie się oddziałów ochraniających piechoty. Pułk dragonów został wycofany na północ od wsi Plutycze. Jedną eskadrę wyznaczono jako osłonę artylerii w rejonie Średzińskie –Doktorce.
6.08.1915 r.
Eskadrony przygotowują pozycję na północnym brzegu rz. Narew i kopali okopy w rejonie wsi Czerewki, Kożany. Z doniesień zwiadu wynika, że Niemcy skierowali główne natarcie w 3-ch kierunkach na Suraż, Rajsk i Bielsk mając między nimi tylko nieliczne oddziały.